Czy niemowlę może spać całą noc w wózku?

Niemowlęta większą część doby spędzają śpiąc – im dziecko jest starsze, tym mniej snu potrzebuje, jest to jednak istotna część rozwoju. Podczas snu organizm się regeneruje, utrwala także wszystko, czego dziecko nauczyło się w ciągu dnia, znacznie efektywniej tworzą się także połączenia nerwowe. Jest zatem szczególnie istotne, aby niemowlę spało w jak najbardziej komfortowych warunkach. Czy wózek jest odpowiedni na całonocny sen? 

Według specjalistów nie jest to dobry pomysł, ponieważ dziecko ma ograniczone możliwości swobodnych ruchów nóg oraz rąk, co tyczy się zarówno gondoli, jak i siedzisk spacerowych. W drugim przypadku dodatkowo dziecko przypina się pasami, które uniemożliwiają wypadnięcie z wózka, ale skutkuje to tym, że przez całą noc maluch śpi w jednej, mocno ograniczonej pozycji. Istnieje jednak szereg rozwiązań pozwalających na komfortowy wypoczynek – szerzej ten temat poruszamy w poniższym artykule, do którego lektury zachęcamy.

Co zamiast wózka lepiej się sprawdzi?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór łóżeczka z dobrym materacem, dostosowanym do wielkości ciała. Jeżeli maluch przyzwyczajony jest do warunków panujących w wózku, wtedy można zawinąć go w rożek, który przyjemnie otuli jego ciało. Specjaliści podnoszą również kwestię wprowadzania już od najmłodszych lat nawyków, które wyznaczą rytm dnia. Mowa tutaj między innymi o wieczornej kąpieli i posiłku oraz usypianiu malucha w łóżeczku. Z czasem, zamiast rożka możemy wykorzystać ciepły kocyk, dzięki czemu ruchy ciała nie będą ograniczone. 

Dobry wózek sprawdzi się podczas drzemki na spacerze

Nocny sen ma ogromne znaczenie dla rozwoju maluchów, ale równie istotne są drzemki w ciągu dnia, ponieważ niemowlęta w zależności od etapu życia, przesypiają nawet 3/4 doby, a następnie połowę tego czasu. Dobrym pomysłem są wspólne spacery, kiedy dziecko może zasnąć na świeżym powietrzu, co dodatkowo stymuluje rozwój układu odpornościowego. Podczas 2-3 godzinnej drzemki dziecko może znajdować się w wózku. Stawiajmy jednak na modele komfortowe i bezpieczne, które oferowane są przez markę X-lander. Mamy do dyspozycji wózki dostosowane do każdych warunków, których wspólną cechą jest zastosowanie pasów 5-punktowych (w modelach spacerowych), tkanin UPF50+ oraz odblasków, wpływających na bezpieczeństwo malucha i rodziców. Warto zwrócić uwagę między innymi na model X-Cite, w którym zastosowano siedzisko kubełkowe, wspomagające prawidłowy rozwój krzywizn kręgosłupa oraz stawów biodrowych. Jest bardzo lekki oraz zwrotny, co wpływa na łatwość prowadzenia, ponadto we wspomnianym modelu zastosowano funkcję odwracanej spacerówki. W modelu X-Cite zastosowano również regulowane oparcie, które z łatwością dostosujemy do potrzeb malucha w sytuacji, gdy zaśnie, ale także obszerną budkę, osłaniającą od słońca i wiatru.

Zobacz również inne wpisy oraz produkty: