Czy można biegać ze spacerówką?

Spacerówka nie nadaje się do biegania – większość tego rodzaju modeli ma niewielkie koła z możliwością obracania się wokół własnej osi, co znacznie utrudnia manewrowanie. Może to skutkować przewróceniem wózka, a tym samym powstawaniem groźnych dla dziecka urazów. Jak nazwa wskazuje, są to modele przeznaczone do spacerowania. Chcąc, by dany wózek mógł być przeznaczony do biegania, musi spełniać restrykcyjne normy, w tym EK2-AK2.3 14-02:2015. Mając na uwadze bezpieczeństwo podróżowania dziecka, należy zwracać na to szczególną uwagę. 

Wyjaśniamy, czy można biegać ze zwykłym wózkiem?

Zwykły wózek, nieprzystosowany do szybkiej jazdy nie nadaje się do biegania. Nawet w przypadku, gdy wyposażony jest w pompowane koła o dużej średnicy, nie powinien być stosowany do uprawiania aktywności fizycznej. Większość z nich ma wysoko osadzony środek ciężkości, co w przypadku pchania z większą siłą przekłada się na jego przechylanie, ponadto dziecko odczuwa wtedy znacznie większe wstrząsy. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie wózek biegowy, określany potocznie joggerem. 

Jaki model zatem wybrać?

Jeżeli jesteśmy osobami aktywnymi, regularnie biegającymi, czy jeżdżącymi na rolkach, warto dobrze rozważyć zakup wózka dla malucha. Do tego rodzaju aktywności nadają się tylko przystosowane ku temu modele, co ma swoje uzasadnienie w kwestiach bezpieczeństwa, jak i komfortu dziecka i rodziców. W ofercie marki X-lander znajdziesz wózek X-Run, który można określić także mianem wielofunkcyjnego, ponieważ ma możliwość zamontowania gondoli X-Pram Light 2.0 do ramy za pomocą dedykowanych adapterów. Dzięki temu można korzystać z niego już od pierwszych dni życia malucha. W chwili osiągnięcia ok. szóstego miesiąca życia dziecka, a konkretnie od chwili, gdy potrafi samodzielnie siadać, możemy zamienić gondolę na siedzisko hamakowe. 

Zbiega się to z czasem zalecanym przez specjalistów do rozpoczęcia wspólnej aktywności w postaci biegania, czy jazdy na rolkach. Wspomniana technologia siedziska opiera się na wykorzystaniu mocnych pasków, które gwarantują maluchom bezpieczeństwo podróżowania, a jednocześnie amortyzują wstrząsy podczas jazdy po nierównościach podłoża. Maluch jest delikatnie kołysany, dzięki czemu podróżuje bardzo komfortowo. 

Chcąc, by dany model mógł być zakwalifikowany, jako biegowy, musi spełniać także szereg innych wymogów. Jednym z nich są odpowiednio dostosowane trzy koła o dużej średnicy. Przednie obowiązkowo musi mieć możliwość blokowania do jazdy na wprost, co skutecznie ogranicza ryzyko utraty kontroli podczas prowadzenia. Z kolei dwa tylne powinny być większe i pochylone nieco do środka, co gwarantuje stabilność podczas jazdy, zwłaszcza po nierównościach. Równie ważne jest zastosowanie hamulca ręcznego, pozwalającego na kontrolowany zjazd z wzniesień, czy natychmiastowe zatrzymanie podczas jazdy na rolkach. Dodatkowo stosuje się w nich rozwiązania identyczne, jak w rowerach. Mowa tutaj o dzwonkach, które sygnalizują innym użytkownikom drogi, czy chodnika, że zbliżamy się wraz z dzieckiem. X-Run to zatem doskonała inwestycja dla rodziców, którzy pragną nie tylko biegać, ale ponadto już od najmłodszych lat zachęcać dzieci do regularnej aktywności fizycznej.

Przeczytaj także inne artykuły: