Czy do przyczepki rowerowej dziecko musi mieć kask?

Normy prawne nie uwzględniają konieczności noszenia kasku przez dziecko podróżujące w przyczepce rowerowej, jednak jest to element, w który warto dziecko wyposażyć ze względów bezpieczeństwa. Jest to niezwykle istotny aspekt ochrony głowy i twarzy przed urazami w razie zaistnienia wypadku. W przeciwnym razie mogłoby dość do urazów mózgu, złamania kości czaszki i urazów twarzy. Ponadto dobry kask chroni także szyję dziecka przed urazami, gdyż pomaga rozproszyć siłę uderzenia. 

Dobry kask zawsze warto mieć

Chcąc, by kask spełniał w pełni swoja funkcję, należy do jego zakupu przywiązać szczególną wagę. Najlepiej sprawdzi się kask rowerowy, dostępny w większości sklepów ze sprzętem sportowym – co powinno go wyróżniać:

• Musi dobrze przylegać do głowy dziecka, ale nie być zbyt ciasny. Najlepiej dopasować go w taki sposób, aby zmieścić dwa palce pomiędzy głową dziecka, a kaskiem. 

• Odpowiednio dobrany kask nie może powodować u dziecka dyskomfortu podczas dłuższej jazdy, dlatego dobrze jest przetestować różne modele oraz rozmiary. 

• Konieczne jest dopasowanie kasku do rodzaju aktywności – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się typowy kask rowerowy. 

• Bezpieczny model musi posiadać niezbędne certyfikaty, na przykład CE, czy normę PN-EN 1080:2013-07, która odnosi się do kasków dla dzieci przeznaczonych do 7 roku życia. 

Należy zadbać kompleksowo o bezpieczeństwo dziecka

Dobry kask to nie wszystko – konieczny jest także wybór odpowiedniej przyczepki rowerowej, która gwarantuje komfort i bezpieczeństwo podróżowania maluchów. Doskonałym wyborem będzie najnowszy produkt marki X-lander – Booster 2. Jest to model 3w1, który łączy cechy klasycznej przyczepki, a po zamontowaniu dodatkowych kół jest również wygodną spacerówką lub wózkiem biegowym. Wspomniana przyczepka przeszła rygorystyczne testy potwierdzające, że zastosowane materiały, jak i cała konstrukcja są solidne oraz bezpieczne. Co niezwykle istotne, przyczepka wyposażona jest w hamulce tarczowe, które pozwalają na szybkie jej zatrzymanie. Dodatkowo wyposażona jest w panele przeciwdeszczowe oraz okienko z siatki, które zapewni swobodny przepływ powietrza wewnątrz przyczepki. Booster 2 ma miejsce przeznaczone do siedzenia dla dwójki dzieci, których oparcia można przechylać do pozycji półleżącej. Jest to model niezwykle bezpieczny – posiada m.in. pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, czy odblaski z każdej strony przyczepki. Warto zwrócić uwagę także na dodatkowe elementy, takie jak kieszenie do przechowywania, wodoodporne zamki oraz dołączoną do zestawu folię przeciwdeszczową.

Zobacz również inne porady oraz produkty: