Czy amortyzacja w wózku jest ważna?

Odpowiadając na pytanie, czy amortyzacja w wózku jest ważna należy jednoznacznie stwierdzić, że tak. Niezależnie, czy wózek jest użytkowany w mieście, czy outdoorowo, lub tym bardziej w trudnym terenie, odpowiednia amortyzacja ma bezpośredni wpływ na komfort dla dziecka i łatwość prowadzenia.

Technologia wykorzystywana do amortyzacji bywa różna, nie zawsze spełnia ona założone cele, dlatego warto przed wyborem wózka, upewnić, że spełnia on nasze oczekiwania. Na przykładzie modeli marki X-lander, możemy potwierdzić, że odpowiednia amortyzacja przede wszystkim pozwala na zniwelowanie wstrząsów, dzięki czemu nie docierają one do dziecka, a są przenoszone na koła wózka.

Amortyzacja w wózku, a trudny teren

Odpowiednia amortyzacja jest wręcz niezbędna, jeśli spacery będą odbywały się głównie w trudnym terenie. Tutaj zarówno miękka amortyzacja, jak i pompowane koła będą miały kluczowe znaczenie. Nierówności terenu w wózku bez amortyzacji zmniejszają komfort podróżowania dziecka. W takim przypadku koniecznie należy wybrać model wózka przeznaczonego na trudny teren.

Za przykład może posłużyć X-Move, czyli model nazywany SUVem wśród wózków. Miękkie zawieszenie wspomaga pompowane koła, co wspaniale chroni dziecko przed wstrząsami. Wózek ugina się każdorazowo przy styczności z nierównościami lub wysokimi krawężnikami. Drgania powstałe podczas jazdy są przenoszone na koła, a nie na siedzisko. To sprawia, że maluch – niezależnie od wieku – nie odczuwa dyskomfortu z powodu wstrząsów.

Wózek, który amortyzuje drgania sprawdzi się także w mieście

Warto wspomnieć, że odpowiednia amortyzacja sprawdzi się również w mieście. Jej rola nie jest wówczas kluczowa, jak w przypadku modeli przeznaczonych do jazdy w trudnym terenie, ale pełni podobną funkcję – zwiększa komfort podróżowania dziecka i ułatwia prowadzenie wózka.

Poszukując odpowiedniego modelu wózka miejskiego, możemy wskazać np. X-Pulse. Amortyzacja w tej propozycji występuje na wszystkich kołach – zarówno na przedniej, jak i tylnej osi. Sprężyny w mocowaniu kół niwelują wstrząsy powstałe nawet przy najmniejszej nierówności. W ten sposób amortyzacja chroni małego pasażera przed niedogodnościami i dyskomfortem związanym z nawierzchnią, zapewniając mu maksymalnie wygodną i spokojną podróż. W tym modelu ponadto tyle koła są pompowane, co jeszcze bardziej zwiększa komfort podróżowania, nawet w warunkach outdoorowych.

Amortyzacja w wózkach do biegania

Analizując kwestię amortyzacji wózków, nie sposób pominąć modeli biegowych. Przed takimi wózkami stawia się szczególnie ambitne zadania, gdyż muszą zapewnić dziecku najwyższy komfort podróżowania, niezależnie od nawierzchni, ale także podczas przykładowo biegu rodzica, czy jazdy na rolkach. 

Właściwa amortyzacja jest tu niezbędnym, wręcz podstawowym wyposażeniem. Warto w tym miejscu wymienić model X-Run, który doskonale sprawdzi się, jako wózek do biegania, miejski, czy także w trudnym terenie.

Ten model posiada wiele rozwiązań, które zapewniają dziecku komfort. Wózek jest wyposażony w pompowane, łożyskowane i pochylone względem swojej osi koła. To sprawia, że gładko, lekko się toczy, ale również jest bardzo stabilny. Co kluczowe, posiada hamakowe siedzisko zamontowane na dedykowanych paskach, które amortyzują wstrząsy. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet podczas jazdy po bardzo nierównym podłożu, dziecko podróżuje wygodnie i komfortowo

Na co zwrócić uwagę?

Amortyzacja w wózku to niewątpliwie atut, zwłaszcza, gdy często spaceruje się po nierównym, albo wręcz trudnym terenie. Opisane funkcjonalności, stosowane w modelach X-lander sprawdzają się doskonale. Warto dodać, że nie każdy wózek musi być w amortyzację wyposażony, by dobrze spełniał swoją rolę. Często w przypadku modeli miejskich, odpowiednio dobrane koła piankowe, w technologii EVO są wystarczające, do bardzo komfortowego spacerowania. Warto przed wyborem konkretnego modelu ustalić, jak będzie on użytkowany. Amortyzacja zawsze się przydaje, jednak w przypadku, gdy wózek głownie służy do poruszania się po równym, miejskim terenie, jest ona mniej konieczna. W przypadku spacerów w parkach, lasach, czy wręcz trudnym terenie, zdecydowanie warto wybrać model wózka, który posiada rozwiązania służące do niwelowania drgań, by nie przenosić ich na siedzisko.

Sprawdź także inne wpisy: