Po okresie ciąży i porodu każda kobieta w indywidualnym tempie wraca do pełnej formy, sprawności fizycznej i zrównoważonego samopoczucia. Organizm kobiety jest po prawdziwej burzy hormonów, dlatego potrzeba czasu, aby osiągnąć odpowiedni balans mentalny i fizyczny ciała.

W okresie tzw. 6-tygodniowego połogu, wszelkie nadmierne ćwiczenia i aktywności nie są wskazane ze zdrowotnych,medycznych względów. Po upływie tego okresu, jeśli uzyskamy zgodę lekarza prowadzącego, możemy rozpocząć regularne treningi w kierunku powrotu do formy. Poza pracą nad zrzuceniem dodatkowych kilogramów, bardzo ważnym jest przywrócenie właściwej postawy dla miednicy i kręgosłupa kobiety.

Ćwiczenia na piłce mają swój początek już w okresie ciąży – zwłaszcza w III trymestrze. Piłka jest bardzo pomocna na ćwiczenia wzmacniające ciało przed trudami porodu. Po okresie połogu okazuje się, że nadal mogą nam towarzyszyć ćwiczenia z piłką, tym razem dla odzyskania formy. Ćwiczenia z piłką po porodzie to pierwszy, łagodny krok w kierunku intensyfikowania aktywności fizycznej. Nie są zbyt wymagające, ale bardzo dużo wnoszą, jeśli chodzi o strategiczne miejsca, osłabione po porodzie.

Jaką wybrać pilę, by móc ćwiczyć komfortowo po porodzie?

Warto pamiętać, że piłka do ćwiczeń również powinna być odpowiednio dobrana do sylwetki kobiety. Dla pań o wzroście poniżej 160 cm potrzebna jest piłka o średnicy około 55 cm. Dla kobiet w przedziale wzrostu 160 cm do 172 cm idealna jest piłka o średnicy 65 cm. Dla pań o wzroście ponad 172 cm wybierzmy piłkę o około 75 cm średnicy. Piłka do ćwiczeń powinna być napompowana w 70%, tak aby komfortowo można było na niej usiąść. Im twardsza piłka do ćwiczeń, tym trudniejsze jest utrzymanie równowagi.

Jakie ćwiczenia na piłce warto wykonywać regularnie, aby powrócić do formy?

Pierwsze ćwiczenie polega na tym, by usiąść na piłce ze stopami ułożonymi w odległości około 50-60 cm od siebie. Należy wyprostować plecy, z lekkim pochyleniem się do przodu. Dzięki temu prostujemy mięśnie miednicy, które bardzo ucierpiały po ciąży i porodzie. Dodatkowo odciążamy plecy i zmniejszamy ich napięcie oraz mięśni około grzbietowych. W takiej pozycji można rozpocząć delikatne ruchy biodrami, z boku na bok. Obróć biodra, zataczając koła, wykonaj 10 powtórzeń zgodnie z ruchem wskazówek zegara i 10 w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Ćwiczenia te są kontynuacją tych z okresu ciąży i porodu. Odgrywają również znaczną funkcję relaksacyjną.

Kolejne doskonałe ćwiczenie z piłką po porodzie to ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha. Jest to partia ciała, która po ciąży wymaga szczególnego potraktowania. Dla realizacji tego ćwiczenia połóż się na piłce, na plecach, stopy powinny być ułożone w odległości 50 cm od siebie, w stałym kontakcie z podłogą. Powinniśmy czuć stabilizację. Następnie ręce układamy za głowę i podejmujemy próbę uniesienia głowy. Po każdej 10-sekundowej seriipamiętajmy o przerwie. Jest to doskonałe ćwiczenie w zastępstwie tradycyjnych i wymagających brzuszków. Ćwiczenie to jest jednak łatwiejsze do wykonania, na początek naszych poporodowych treningów.

Ćwiczenia z piłką po porodzie na pośladki i uda?

Jeśli możesz już sobie pozwolić na bardziej zintensyfikowane aktywności, to piłka do ćwiczeń nadal może Ci z powodzeniem w nich towarzyszyć. Ćwiczenia z piłką to nie tylko łagodny trening, ale także taki, który może dać prawdziwy wycisk fizyczny. Partie ciała, które zawsze są w obrębie zainteresowań każdej, dbającej o siebie kobiety to uda i pośladki. Warto popracować nad ich ujędrnieniem po okresie ciąży. Polecamy dwa następujące, nieskomplikowane ćwiczenia z piłką:

Ćwiczenia z piłką na pośladki

Ćwiczenia z piłką rozpoczynamy od pozycji leżącej na plecach. Następnie piłkę należy umieścić pod stopami. Bardzo ważne jest, by pomiędzy łydkami a udami zachować kąt prosty. Będąc w takiej pozycji, dłonie ułóż wzdłuż tułowia a następnie unieś możliwie wysoko biodra. Taką pozycję utrzymaj przez ok. 2 sekundy i możesz opuść biodra.

Ćwiczenia z piłką na uda

Ponownie siadamy na piłce. Kolana należy ułożyć pod kątem 90 stopni. Siedząc komfortowo i stabilnie na piłce unosimy jedną nogę zgiętą cały czas w kolanie. W ten sposób przenosimy ciężar ciała na jedną ze stron. Nogę, którą unosimy, dodatkowo prostujemy przed siebie. W tej pozycji staramy się zastygnąć przez co najmniej 5 sekund. Następnie opuszczamy nogę i to samo powtarzamy z drugą nogą.

Korzyści płynące z ćwiczeń wykonywanych z piłką po porodzie?

Ćwiczenia z piłką wykonywane systematycznie to przede wszystkim wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni stabilizujących kręgosłup. Dodatkowo podczas ćwiczeń pracuje wspomniana powyżej miednica oraz mięśnie brzucha. Ćwiczenia na piłce to także rozwój motorycznych umiejętności, praca nad równowagą. Do tego dochodzi ćwiczenie techniki oddychania, wprowadzenie w mobilność wszystkich mięśni, duży relaks psychiczny oraz swoiste poczucie wewnętrznego i zewnętrznego masażu ciała.

X-lander także wychodzi na przeciw mamom chcącym aktywnie spędzać czas

Marka X-lander dzięki swoim praktycznym i bardzo funkcjonalnym produktom bardzo wspiera rodziców. W naszej ofercie znajdują się przede wszystkim nowoczesne wózki dla dzieci, oraz akcesoria do wózków. W tym miejscu warto wspomnieć np. o modelu X-Run, który szczególnie może przypaść do gusty mamom, chcącym aktywnie spędzać czas z dzieckiem i szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Wózek do biegania pozwoli zarówno na spokojne oraz szybkie spacery, jak również regularne bieganie wraz z maleństwem. Jest to wózek, który polecamy nie tylko rodzicom, którzy chcąc uprawić sport z dzieckiem, jest on także doskonały do codziennego użytkowania. Chcąc zobaczyć dokładną specyfikację tego modelu, oraz korzyści jakie daje on poza możliwością wspólnego spędzają czasu z dzieckiem także podczas ćwiczeń, zapraszamy do podstrony – wózek do biegania.

Zarówno mamom chcącym szybko wrócić do formy po ciąży, jak i wszystkim rodzicom, polecamy także m.in dedykowaną torbę do wózka (np. X-Bag), czy plecak do wózka (X-Venture). Oba akcesoria są tak zaprojektowane, by sprytnie i w przemyślany sposób pomieścić wszystkie niezbędne podczas spacerów gadżety. Torby łatwo montuje się do rączki wózka i stanowią one ponadto bardzo atrakcyjny dodatek do wózka.

Warto także rozważyć dedykowany kubek do wózka X-Mug, który przydaje się podczas każdego spaceru, czy też outdoorową parasolkę X-Cloud, która w razie potrzeby ochroni maluszka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Akcesoria te sprawdza się doskonale nie tylko podczas intensywnych treningów, ale także podczas wspólnych, codziennych spacerów.

Wszystkie osoby, które poszukują więcej informacji w zakresie tematyki rodzicielstwa zapraszamy bardzo serdecznie także do innych naszych wpisów, np.: