Obdarowywanie bliskich radością i prezentami zawsze jest miłe

Babyshower to zwyczaj, który do naszego kraju przybył z anglosaskiej kultury. Polega on na organizowaniu przyjęcia dla przyszłej mamy z okazji nadchodzących narodzin dziecka. Jego celem jest przede wszystkim wspólnie, w gronie najbliższych cieszyć się z nadchodzących narodzin maluszka. Jest to wydarzenie, które co do zasady ma raczej żeński charakter, choć jeśli ciężarna kobieta wyrazi chęć uczestnictwa w tym przyjęciu także panów, to również będzie to zgodne z zasadami babyshower. Całość opiera się przelaniu na przyszłą mamę radości, miłości, wsparcia, jak również prezentów, które czy to jej samej, czy dziecku, będę potrzebne. To także czas, kiedy kobieta można na chwilę odreagować, oderwać się od myśli związanych z nadchodzącym porodem. Mimo tego, że jest on wspaniałym wydarzeniem, najważniejszym w życiu, to jednak także bardzo stresującym, stąd chwila relaxu spędzona w gronie najbliższych osób także ma bardzo duże znaczenie. Taki w ogólnym zarysie jest charakter tego przyjęcia – dla osób, które poszukują jednak bardziej szczegółowych informacji, zapraszamy do przeczytania naszego wpisu pt.”Babyshower – co to jest?” a panie, które są odpowiedzialne za przygotowanie całości wydarzenia zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem pt.: “Jak przygotować babyshower – czyli krotki poradnik dla organizatorki”, który ułatwi przygotowanie wszystkiego krok po kroku .

Co kupić przyszłej mamie na babyshower?

Przyjęcia babyshower charakteryzują się m.in. tym, iż przyszłe mamy są zalewane prysznicem prezentów i pozytywnych emocji. Skojarzenie takie ma być celowo wywołane przez samą nazwę tego przyjęcia, tj. słowo – „shower”, które z angielskiego oznacza prysznic właśnie. Całość przyjęcia co do zasady powinna być zorganizowana przez najbliższą przyjaciółkę, bądź bliską osobę przyszłej mamy. Jeśli chodzi o same prezenty, to temat jest bardzo szeroki, zdecydowanie warto wszystko wcześniej przemyśleć i ustalić z uczestniczkami, jak również samą ciężarną, także w zakresie tego, co byłoby najbardziej potrzebne. Przyszła mama może także wyrazić prośbę, by prezenty przykładowo dotyczyły tylko jej samej, czy też tylko dziecka. Bardzo ciekawym i popularnym rozwiązaniem jest także ustalenie jednakowej, dla wszystkich uczestniczek, składki. Pozwoli to zgromadzić jednorazowo większą kwotę i kupić jeden, wspólny, ale za to droższy prezent.
Jeśli chodzi o konkretne rzeczy, to jako inspirację, pomysły, sugerujemy rozważyć następujące:

– ubranka dla noworodka, niemowlaka, w tym czapeczka i malutkie rękawiczki niedrapki,
– pieluszki (ciekawym pomysłem jest tort z pieluszek, który można wykonać samodzielnie – wszystkie osoby zainteresowane zapraszamy do naszego poradnika pt.:”Tort z pieluszek na babyshower – jak go przygotować?”)
– rożek dla noworodka, ciepły kocyk,
– przewijak, maty do przewijania,
– wanienka, specjalna wkładka do kąpania, która ułatwi pierwsze mycie maluszka,
– kosz Mojżesza,
– nosidełko – fotelik dla niemowlaka, samochodowy,
– wózek 3w1gondolawkładka do spacerówki,
– śpiworek do wózka, w tym dedykowany śpiworek zimowy
– zabawki dedykowane noworodkowi
– koszula do porodu dla ciężarnej
– ciepłe skarpetki i kapcie dla przyszłej mamy
– szlafrok, dedykowany biustonosz do karmienia
– dedykowana poduszka do karmienia

Jeśli poszukujecie większej ilości podpowiedzi, to zapraszamy także do zapoznania się z naszymi wpisami pt.:”Wyprawka dla noworodka”, oraz „Wyprawka do szpitala”, gdzie bardzo szczegółowo opisaliśmy praktyczne i niezbędne rzeczy odpowiednio potrzebne dla przyszłej mamy, jak i dla maluszka. Powyższa lista stanowi pewien zarys najbardziej praktycznych i użytecznych rzeczy, jednak oczywiście nie jest to lista zamknięta, także warto również zapytać przyszłą mamę, co mogłaby jeszcze potrzebować.

Wspólne świętowanie nadchodzących narodzin

Pomysł na babyshower został zapoczątkowany w Stanach Zjednoczonych przez kobiety, które zaczęły się spotykać przed porodem i w naturalny sposób świętować wspólnie z przyszłą mamą – wspólnie cieszyć się tym wydarzeniem. W Polsce jest to jeszcze stosunkowo młody zwyczaj i mało znany, jednak rosnący w siłę. Często przyszłe mamy, które wahają się przed zorganizowaniem takiego przyjęcia stoją przed pewnym dylematem wynikającym z kulturowych uwarunkowań, tj. przeświadczenia, iż świętowanie nadchodzących urodzin dziecka może być swoistym zapeszaniem i może lepiej tego nie robić. Jest to już ściśle indywidualna kwestia każdej osoby, warto tylko zwrócić uwagę, że samo wydarzenie babyshower niesie ze sobą bardzo dużo korzyści zarówno dla przyszłej mamy, jak i wszystkich uczestniczek, które wspólnie doświadczają tej niezwykłej radości płynącej z oczekiwania na nadchodzące narodziny dziecka. Pozostając jeszcze przy tematach babyshower i dzieci, zapraszamy także do zapoznania się z naszymi innymi wpisami, np.:

– Babyshower – ile kosztuje takie przyjęcie?
– Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę?
– Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
– Kiedy dziecko samo siada?