Torba do porodu – kiedy zacząć się pakować?

Ostatnie tygodnie przed porodem to dla przyszłych rodziców czas niecierpliwego, ale bardzo radosnego oczekiwania na nowego członka rodziny, a jednocześnie duży stres. Warto zadbać więc o to, aby nie dodawać sobie niepotrzebnych powodów do niepokoju i odpowiednio przygotować się do tego ważnego wydarzenia. Rzeczy, o które trzeba zadbać jest całe mnóstwo, począwszy od oczywistych, takich jak, np.: ubranka, artykuły kosmetyczne, pielęgnacyjne, łóżeczko, wanienka, wózek dla dziecka, w tym przypadku gondola, lub wózek 3w1, fotelik do samochodu (np. marki Britax), by bezpiecznie przetransportować maluszka, itd., poprzez takie, jak np. przygotowanie odpowiedniego miejsca w domu, mieszkaniu, gdzie nasza pociecha będzie miała swój kąt:), czy przeorganizowanie swojej codzienności, by dostosować się do nowej sytuacji. Dzisiejszy wpis chcemy jednak przeznaczyć na kolejny po ciąży, etap rodzicielstwa – czyli narodziny maluszka. Omówimy z praktycznego punktu widzenia, jak się przygotować do pobytu w szpitalu, by był on możliwie najbardziej przyjazny dla mamy. Podpowiemy, jak powinna się przygotować, co ze sobą zabrać, itd. Zapraszamy od razu także do zapoznania się z naszym artykułem, pt.”Wyprawka do noworodka”, gdzie podpowiadamy, co powinniśmy przygotować z perspektywy maluszka, by także dla niego przywitanie swoich rodziców i pobyt w szpitalu były możliwie najbardziej przyjazne. Także przedmiotem naszego dzisiejszego wpisu jest – torba do porodu – czyli co powinniśmy przygotować i zabrać do placówki medycznej. Warto od razu dodać, że Torba do szpitala powinna być skompletowana i spakowana przynajmniej kilka tygodni przed planowanym terminem porodu, tak, aby w razie wcześniejszego rozpoczęcia się akcji porodowej nie zaprzątać sobie głowy szukaniem potrzebnych nam rzeczy.

Co zabrać do szpitala – czyli odpowiednio spakowana torba do porodu

Torba do szpitala to jedna z najważniejszych spraw, o jakiej przyszli rodzice powinni pamiętać, przygotowując się do powitania swojego dziecka – dobrze spakowana torba do porodu zapewni większy spokój i oszczędzi dodatkowego stresu, w chwili, gdy emocje będą już i tak bardzo silne. Pobyt w szpitalu może stać się niepotrzebnie bardzo nerwowy, gdy np. okaże się, że mama nie posiada odpowiednich dokumentów, czy też artykułów wymaganych przez daną placówkę – stąd zdecydowanie warto wszystko ustalić i spakować odpowiednio wcześniej.


Przyszli rodzice, którzy zastanawiają się co potrzebne do szpitala do porodu, powinni przede wszystkim zaznajomić się z wymaganiami szpitala, w którym planują powitać swoje dziecko, gdyż wymagane rzeczy, mogą się różnić w zależności od placówki, a ponadto część z nich może przekazywać także sam szpital.

Pakując rzeczy potrzebne do porodu, nie można zapomnieć o koszuli dla mamy (najlepiej kilku, osobno do porodu i osobno do karmienia). Koszula do porodu powinna być wygodna i nie powinna krępować ruchów. Istotne jest to, aby materiał, z którego jest wykonana był przewiewny i miły w dotyku. Koszula do porodu nie powinna być również za długa- długość do kolan w zupełności wystarczy, jednak mimo wszystko powinna być ona dostosowana do indywidualnych potrzeb kobiety. To przede wszystkim ona powinna czuć się pewnie i komfortowo. Warto zabrać ze sobą również szlafrok do porodu, który może przydać się podczas jego pierwszej fazy oraz późniejszego pobytu w szpitalu. Wiele kobiet podczas porodu lub zaraz po nim skarży się na uczucie zimna, dlatego też do torby- niezależnie od pory roku- warto zapakować ciepłe skarpetki oraz kapcie. Na czas pobytu w szpitalu warto zabrać również kilka małych butelek z mineralną wodą niegazowaną i drobne przekąski, np. herbatniki. Kompletna torba do szpitala powinna zawierać także artykuły higieniczne dla kobiet po porodzie- w tej kwestii warto porozmawiać z położnymi i dowiedzieć się, które rzeczy oferuje nam szpital. Jako podstawowe wyposażenie torby, można jeszcze uznać m.in.: bieliznę poporodową, wchłaniające wilgoć podkłady, podpaski, majtki poporodowe, biustonosz do karmienia, czy maść łagodząca na brodawki. Bardzo pomocnym elementem jest także dedykowana poduszka, która znacznie ułatwia pierwsze karmienie. Ponadto, choć wydaje się to bardzo oczywiste, warto pamiętać, by zabrać ze sobą telefon, ładowarkę, oraz ubranie dla mamy, które włoży opuszczając już szpital. Poza wspomnianymi rzeczami, należy oczywiście pamiętać o niezbędnych dokumentach, co opisujemy szerzej w kolejnym akapicie.

Jakie dokumenty do porodu trzeba ze sobą zabrać?

W torbie muszą się znaleźć przede wszystkim dokumenty do porodu. Warto mieć ze sobą dowód osobisty oraz dokument potwierdzający ubezpieczenie. Dokumenty do porodu to także kompletny zestaw wszystkich badań wykonywanych w ciąży, oraz karta przebiegu ciąży. Szczególnie ważne są wyniki badań na grupę krwi, wykonane w ostatnim miesiącu badania moczu oraz morfologia. Nie można zapomnieć również o wszystkich badaniach USG z dokładnymi opisami. Poza tym dobrze jest zabrać NIP pracodawcy. Warto pamiętać, aby wszystkie dokumenty do porodu mieć zgromadzone w jednym miejscu, tak, aby w odpowiednim momencie móc je z łatwością okazać.

Potrzebne do szpitala, do porodu i nie tylko – podsumowanie i refleksje

Podsumowując, warto raz jeszcze podkreślić, iż torbę do szpitala dobrze jest spakować znacznie wcześniej, niż termin planowanego porodu. Odnośnie tematu torby, to można także nawiązać od razu to tego, by wyposażyć się w dedykowaną torbę do wózka, która już po porodzie będzie praktycznie niezbędnym elementem każdego spaceru i podróży z dzieckiem. Na spacery z niemowlakiem w chłodniejsze dni także zdecydowanie warto zaopatrzyć się w śpiworek do wózka, a na upalne, w outdoorową parasolkę do wózka. Każdego rodzica czeka cała masa przygotowań, by zdrowo i bezpiecznie wychowywać swoją pociechę, jednak radość z wspólnie spędzonych chwil z dzieckiem jest bezcenna :). Dziękujemy za przeczytanie naszego wpisu i serdecznie zapraszamy także do innych, np.:

– Kiedy dziecko samo siada?
– Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę?
– Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?