Bieganie z wózkiem – efekty

Dla wielu rodziców przyjście na świat dziecka wiąże się z kompletną zmianą dotychczasowego stylu życia, zmianą wielu planów, jak i odpowiednim gospodarowaniem czasem, przeznaczonym chociażby na aktywność fizyczną. W tym przypadku można jednak bardzo łatwo pogodzić sport z opieką nad dzieckiem, co niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Wystarczy wybrać odpowiedni model wózka do biegania i zacząć wspólnie z dzieckiem aktywnie spędzać czas.

U obojga rodziców efekty widzimy w postaci większego pułapu tlenowego, ponadto mięśnie są znacznie lepiej ukrwione, a nasze stawy utrzymywane są w dobrym stanie. Dzięki regularnej aktywności fizycznej w znacznej mierze spada ryzyko zapadalności na choroby cywilizacyjne, w tym na cukrzycę, miażdżycę, a nawet depresję. Wydzielająca się duża ilość endorfiny, czyli „hormonu szczęścia” pomaga załagodzić dolegliwości bólowe oraz oddziałujący na nas stres. Po okresie rekonwalescencji, po porodzie, mamy także dzięki bieganiu mogą powrócić do kondycji sprzed okresu ciąży. Bieganie może może także wpływać na spadnie tkanki tłuszczowej, co w połączeniu ze odpowiednią dietą może być sposobem na dobrą kondycję, ale także zdrowe i wysportowane ciało.

Należy jednak zaznaczyć, że w wózku mogą biegać niemowlęta, które potrafią już samodzielnie utrzymywać postawę siedzącą. W wysokiej jakości modelach – jak w przypadku X-Run, maluchy siedzą na siedziskach hamakowych utrzymywanych za pomocą pasków, których rolą jest amortyzacja wstrząsów. Co istotne, muszą mieć one pompowane koła o większych rozmiarach i ściśle określonych parametrach. Przednie powinno mieć możliwość blokowania do jazdy na wprost, co pozwala utrzymywać kontrolę nad wózkiem, z kolei tylne powinny być pochylone w kierunku wewnętrznym, aby zapewniać wysoką stabilność toru jazdy. Wśród najważniejszych parametrów wymienia się także hamulec ręczny pozwalający na kontrolowanie prędkości podczas zjazdów ze wzniesień, dzwonek ostrzegawczy, jak również pasek na nadgarstek, który zwiększa pewność trzymania rączki. Są to cechy wyróżniające nasz model X-Run, który idealnie sprawdzi się do biegania zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i po trudnym terenie. 

Dodatkowe korzyści wynikające ze wspólnej aktywności fizycznej

Warto wspomnieć także o tym, że regularne bieganie z wózkiem pozwala na produktywne wykorzystanie czasu z dzieckiem, co wiąże się ze wzmacnianiem więzi. Ponadto dzieci podróżujące w wózku dzięki siedziskom hamakowym są miło kołysane, dlatego trening na świeżym powietrzu pozwala im także na drzemkę. Ich organizm jest lepiej dotleniony, znacznie lepiej śpią, zwiększa się również odporność organizmu. 

Po jakim czasie widać efekty biegania?

Czas, po jakim możemy zauważyć efekty biegania jest cechą indywidualną, która zależy od właściwości naszego organizmu, jak i intensywności treningów. Trenerzy wskazują jednak, że pierwsze efekty możemy dostrzec już po około 2 tygodniach. Początkowo różnicę zauważymy w większej wydolności – mniej będziemy się męczyć przy wchodzeniu po schodach, będziemy mieć na co dzień więcej energii. Po kilku miesiącach regularnego treningu widoczna jest różnica w gęstości gości, która jest większa. Ogranicza to skutecznie ryzyko występowania osteoporozy, ponadto nasze mięśnie, jak i stawy są wytrzymalsze, wyraźnie maleje ryzyko występowania chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym.

Sprawdź również inne wpisy: