„Prysznic” pozytywnych emocji i podarków z okazji nadchodzących narodzin

Zwyczaj organizowania przyjęcia z okazji nadchodzących narodzić dziecka przyszedł do Polski z tradycji krajów anglosaskich. Oparty jest głównie na obdarowywaniu przyszłej mamy prezentami związanymi z narodzinami dziecka, ale także jest to “prysznic” pozytywnych emocji, szczęścia, wsparcia, miłości, wspólnego świętowania nadchodzących narodzin. Generalnie jest to impreza organizowania przez panie dla pań, jednak zasady zostały nieco zliberalizowane i jeśli ciężarna wyrazi chęć, by w takiej imprezie uczestniczyli także panowie, to również przyjęcie będzie miało swój wyjątkowy charakter zgodnie z jego regułami. Szczegóły samego wydarzenia szerzej opisaliśmy w naszym artykule, pt. “Babyshower – co to jest?” także wszystkie osoby zainteresowane większą ilością informacji serdecznie zapraszamy do lektury:).

Ile kosztuje babyshower?

Mimo tego, że popularność babyshower coraz bardziej rośnie w naszym kraju, to jednak niejedna mama, która chciałby w takim przyjęciu uczestniczyć zadaje sobie pytanie – ile kosztuje babyshower i czy to dobry pomysł, aby tuż przed narodzeniem dziecka wydawać pieniądze na przyjęcie?
Oczywiście koszt takiego przyjęcia może być bardzo różny, w zależności od tego, jak będzie ono wyglądało. Można urządzić wydarzenie z dużym rozmachem, zorganizowane przez specjalną firmę (koszt samej obsługi to min. kilkaset złotych), która organizacją takich przyjęć zajmuje się zawodowo, jednak równie dobrze może to być kameralna imprezka w domu, w gronie najbliższych osób. Można skorzystać o opcji kateringu, lub wręcz samodzielnie przygotować przekąski. Wydarzenie takie może wbrew pozorom być bardzo tanie w organizacji, jeśli zostanie odpowiednio zaplanowane. Poza dedykowanym tortem, który może być trudny do przygotowania własnymi zasobami (koszt ok. 200 zł) i balonami (koszt kilku złotych), całą resztą można przygotować własnymi siłami. Także koszty takiego przyjęcia można obniżyć to absolutnego minimum. Przykładowo w krajach anglosaskich całość kosztów pokrywają osoby uczestniczące w takim wydarzeniu – tak przyjęło się zwyczajowo i jest to traktowane jako naturalna reguła samego przyjęcia. Organizacją powinna zająć się przyjaciółka lub najbliższa osoba ciężarnej kobiety. Zaważywszy, że w naszym kraju szczegóły i zasady organizacji tego wydarzenia nie są jeszcze powszechnie znane, najczęściej inicjatorką całości jest sama zainteresowana. Ze względu na swój stan zaawansowanej ciąży (przyjęcie najczęściej urządza się w ostatnim miesiącu ciąży), nie powinna absolutnie zajmować się organizacją takiego wydarzenia samodzielnie, także musi poprosić o to inną osobę, która zajmie się wówczas całością imprezy. Nie zawsze łatwo jest przyszłej mamie poprosić o zorganizowanie takiego przyjęcia, gdyż może się to wydawać nachalne, to dodatkowo zgodnie z regułami babyshower, także wszelkie jego koszty powinny pokryć uczestniczki. To może być jeszcze bardziej niekomfortowa sytuacja dla przyszłej mamy, by poprosić gości o pokrycie kosztów (choć powinno to być naturalne zgodnie z zasadami babyshower), to jednak można w takiej sytuacji wprowadzić inne rozwiązanie, które będzie oczywistym kompromis. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować tę imprezę w taki sposób, iż każda z uczestniczek będzie odpowiedzialna za przygotowanie małego fragmentu całości, co ostatecznie bardzo obniży koszty, a także zaangażowanie przyszłej mamy w uczestnictwo organizacyjne.

Miłe chwile i radość z nadchodzących narodzin

Warto wspomnieć, że całość imprezy dotyczy narodzin dziecka, także zarówno wystrój lokalu, czy mieszkania, domu, gdzie będzie impreza organizowana, podobnie muzyka w tle, tort, który powinien się obligatoryjnie pojawić, jak również inne słodkości, przekąski, czy gry i zabawy – wszytko powinno dotyczyć narodzin dziecka. Osoby, które są odpowiedzialne za przygotowanie takiego przyjęcia zapraszamy także do naszego wpisu pt.”Jak przygotować babyshower – czyli krotki poradnik dla organizatorki“, gdzie podpowiadamy, jak sprawnie wszystko zorganizować. Samo wydarzenie to także czas prezentów. W tym przypadku warto zrobić odpowiednio wcześniej listę prezentów i wszystko ustalić z góry z uczestniczkami i przyszłą mamą. Do najczęściej wybieranych prezentów należą, np.: tort z pieluszek (osoby chcące wykonać go samodzielnie zapraszamy do naszego wpisu pt.: “Tort z pieluszek na babyshower – jak go przygotować?“), wyprawka do noworodkawyprawka do szpitala dla przyszłej mamy, fotelik dla niemowlaka, rożek, wanienka, pluszowe zabawki, czy przykładowo śpiworek do wózka, czasem także sam wózek dla dziecka. Lista prezentów może być bardzo różna w zależności od indywidualnych potrzeb, co szerzej opisaliśmy w naszym artykule, pt.”Co kupić przyszłej mamie z okaji babyshower?” do przeczytania którego serdecznie zapraszamy. Podsumowując – idea imprezy ma na celu wspólnie ciszyć się z nadchodzących narodzin, dać przyszłej mamie trochę oddechu, czasu na relax oraz obdarować ją prezentami. Koszt całego wydarzenia może być w zależności od indywidualnych potrzeb także bardzo niski, stąd całość inicjatywy może być bardzo interesującym pomysłem. Pozostając jeszcze przy tematach szeroko rozumianego rodzicielstwa zapraszamy także do zapoznania się z naszymi innymi wpisami, np.:

– Kiedy dziecko zaczyna trzymać główkę?
– Kiedy dziecko zaczyna raczkować?
– Kiedy zmienić gondolę na spacerówkę?