Pierwsze pół roku w życiu naszego malucha brzmi bardzo dumnie i uroczyście. To takie pierwsze “mini” urodziny. Maluch 6-miesięczny to niemowlak, który uczynił naprawdę milowe kroki na swojej drodze rozwoju, m.in.: ruchowego, zmysłowego, poznawczego. Jako rodzice możemy być dumni.

Kalendarium 6-miesięcznego dziecka – jakie zmiany? co potrafi nasz Skarb?

Dziecko w wieku 6 miesięcy to już maluch ciekawy świata, który żwawo reaguje na bodźce zewnętrzne wszystkimi swoimi zmysłami. Należy jednak pamiętać, iż o ile w pierwszych miesiącach życia rozwój dzieci najczęściej jest bardzo podobny, to już w okresie 6 miesięcy życia może być znacząco niejednorodny i odbiegający od przyjętych norm i założeń. Najczęściej nie jest to powód do obaw, bowiem 6-miesięczne, zdrowe dziecko może zarówno już raczkować, mówić pierwsze sylaby (czyli gaworzyć), stabilnie siedzieć ale również póki co “sprężynkować”, podnosić się do siadania z pomocą rodzica, czy nadal wesoło głużyć, czyli wymawiać pierwsze gardłowe dzwięki, co nazywane jest także gruchaniem. Najczęściej 6-miesięczne dziecko ma już jednak rozwiniętą umiejętność przesuwania się, swoistego czołgania, turlania, obracania wokół własnej osi, pełzania na brzuszku. Ponadto ważnym elementem jest opanowanie umiejętności tzw. oko – ręka. Dziecko w tym okresie powinno swobodnie łapać swoją dłoń, czy stópkę i kierować ją do buzi, nierzadko ssie przy tym jednocześnie kciuk czy duży palec. To symptom dobrego rozwoju w zakresie szeroko rozumianej integracji sensorycznej. W razie jakichkolwiek wątpliwości, czy obaw należy jednak skonsultować się z lekarzem.

Co jeszcze lubi robić 6-miesięczny brzdąc?

Przede wszystkim uwielbia przyglądać się, wodzić wzrokiem za zabawkami. W ten sposób poznaje świat. Bardzo interesują go również rozmaite dźwięki, szumy, muzyka oraz struktury w zakresie zmysłu dotyku. Dziecko w tym okresie często żwawo “sprężynkuje”, jak również przenosi zabawkę z jednej dłoni do drugiej. Wykonuje to już naprawdę precyzyjnie, ćwicząc nieustannie umiejętności chwytu.

Dla malucha ciekawym rozwiązaniem w wieku 6 miesięcy są na przykład: maty z pałąkami i zawieszonymi na nich zabawkami, karuzele, książeczki z wyrazistymi kształtami oraz zabawki sensoryczne, wykonane z różnych tekstyliów, o ciekawych strukturach w ich dotyku.

Jedną z ciekawych zabaw 6-miesięcznego szkraba może być wyrzucanie wszelkich zabawek na przykład z kosza czy łóżeczka. Sprawia mu to ogromną radość. Podobnie jest z zabawą przed lustrem. Tradycyjne “a kuku – kto tam jest w lusterku” wywołuje słodki uśmiech dziecka.

Próby raczkowania stopniowo pojawiają się, a w przypadku niektórych dzieci “sprężynowanie” szybciej przeradza się w umiejętność chodzenia od razu na nogach. Warto dodać, że dziecko, które już samodzielnie siada najczęściej jest gotowe na to, by zwiedzać świat z pozycji wózka spacerowego. Używanie gondoli jest już niewskazane, choćby przez ryzyko wypadnięcia dziecka, które jest coraz bardziej ruchliwe i zwinne. Osoby, które chciałby dowiedzieć się w tym zakresie więcej zapraszamy serdecznie do wpisu pt.: “Kiedy zamienić gondolę na spacerówkę?

Karmienie 6 miesięcznego malucha – czas na wzbogacenie posiłków

W tym okresie maluszek ma coraz większe potrzeby żywieniowe, zwyczajowo jego waga urodzeniowa podwaja się i jest to jak najbardziej prawidłowy stan. Maluszek potrzebuje wprowadzenia do diety stałych posiłków. Konsystencja stałych posiłków dla 6-miesięcznego dziecka musi mieć postać gęstej papki, a nauka jedzenia z łyżki początkowo jest naprawdę zabawna i wymagającą cierpliwości. Na pierwszy rzut sprawdzą się na przykład: kaszki, puree z marchewki, z ziemniaków czy mus jabłkowy. Dziecku jeszcze sporo czasu zajmie koordynacja czynności gryzienia, przełykania. Rozszerzanie diety to także najczęściej doskonały moment na wspólne posiłki z dzieckiem przy stole. W tym przypadku marka X-lander proponuje bardzo praktyczne I turystyczne zarazem krzesełko do karmienia X-Dine. Krzesełko takie montuje się do blatu stołu, także zajmuje mało miejsca, można z łatwością utrzymać porządek. Bez konieczności przekładania krzesełka z miejsca na miejsce, można z łatwością umyć podłogę. Ponadto krzesełko te jest bardzo łatwe w montażu, zajmuje po złożeniu niewiele miejsca, przez co sprawdza się także idealnie w podróży.

Osoby poszukujące więcej informacji w zakresie szeroko rozumianego rodzicielstwa serdecznie zapraszamy do naszych innych wpisów, np.: