Nasze ukochane maleństwo osiągnęło już 3 pełne miesiące życia. Jako rodzice zastanawiamy się, przejmujemy, bacznie obserwujemy i nieustannie analizujemy czy nasz maluch spełnia wszystkie punkty rozwojowe przypisane dla jego wieku, a zapisane w broszurach, książkach, artykułach czy na internetowych blogach.

W tym momencie po pierwsze należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i książkowe podejście do rozwoju – oparte oczywiście na nauce, doświadczeniu i obserwacji – przekazuje nam ważne, acz optymalne, szacunkowe założenia, które nie są jedyne i sztywno wiążące. Zdarza się nierzadko, że dziecko w pewnych obszarach rozwija się w innym tempie niż rówieśnicy, lecz nie jest to powód do obaw rodzica. Warto jednak każdorazowo skonsultować takie wątpliwości z lekarzem prowadzącym, aby uspokoił rodzica lub wspomógł maleństwo dodatkowymi ćwiczeniami ruchowymi czy np.: sensorycznymi zajęciami, jeśli uzna to za konieczne.

Kalendarium maluszka 3 – miesięcznego. Jakie zmiany zaistniały od narodzin?


Dziecko w wieku 3 miesięcy coraz bardziej wyzbywa się noworodkowych odruchów. Jest już zainteresowane otoczeniem, tym co dzieje się wokoło, a zwłaszcza własnymi rączkami i piąstkami. Maluszek bacznie przygląda się nim, a potem zwyczajowo wkłada do buzi, intensywnie śliniąc. Niemowlę 3-miesięczne rozpoznaje już rodziców i zaczyna się komunikować na swój słodki sposób, poprzez wydawanie pierwszych głosek gardłowych, tzw. Głużenie, (potocznie zwane także gruchaniem) np.: w stronę wiszącej, kolorowej karuzeli. Maluch 3-miesięczny w znaczny sposób wyregulował już swój cykl dzień- noc, wprawdzie nie przesypia on jeszcze całej nocy, ale pory spania, czuwania i karmienia są zdecydowanie bardziej regularne. Karmienie zwyczajowo występuje około 5-6 razy na dobę, czyli co 4-5 godzin. Dodatkowo maluszek zwykle mniej już ulewa, choć nadal jego układ pokarmowy nie jest doskonały i bardzo wrażliwy. Kupki niemowlaka w tym okresie – a każdy rodzic wie, że jest to ważny element badania stanu zdrowotnego niemowlaka – występują już zdecydowanie rzadziej. Warto jednak śledzić częstotliwość, gdyby okazało się, że jest to dosyć rzadko, lub dziecko ma problemy z kupką, to zdecydowanie należy skonsultować się z lekarzem.

Umiejętności ruchowe i manualne 3-miesięcznego dziecka? Jak wiele potrafi maluszek w tym wieku?

Dziecko w tym okresie rozwija się również ruchowo, staje się silniejsze fizycznie i podejmuje próby np.: przewrócenia się na bok. Położony na brzuszku zaś, najczęściej podnosi główkę do góry pod kątem 90 stopni i trzyma w miarę sztywno przez około minutę, z czasem coraz dłużej. Nadal jednak preferuje leżenie na plecach nad brzuszkowe ćwiczenia. Maluch też dzielnie stara się trzymać główkę w pionie, gdy jest noszony na rękach. Dodatkowo niemowlak robi duże postępy w obszarze tzw. ręka – oko, polegające na rozwoju umiejętności chwytu i sięgania po rzecz będącą w zasięgu wzroku. Maluszek chwyta grzechotki, wyciąga ręce w kierunku karuzeli etc. Pamiętajmy, aby przedmioty te były jak najlżejsze I w pełni dostosowane dla małego dziecka.

Jakie kroki rozwojowe warto podjąć w okresie pierwszych 3 miesięcy?

Na pewno należy dużo rozmawiać z dzieckiem, śpiewać mu, nucić czy puszczać relaksacyjną muzykę. Warto zakupić przyjemną dla oczu karuzelę nad łóżeczko, lekkie grzechotki czy czarno-białe książki, z wyrazistymi obrazkami do postawienia w łóżeczku. Można też pokusić się o chustę, w której bezpiecznie umieszczamy maluszka, a on towarzyszy nam w codzienności i jest bardzo blisko najukochańszej mu osoby, czyli mamy, lub taty. Warto także pamiętać, iż chodząc z dzieckiem na spacery, należy je przewozić w gondoli, lub ewentualnie siedzisku spacerowym, ale dedykowanym dla dzieci od pierwszego dnia życia. Takie siedzisko musi być odpowiednio spłaszczone poprzez dedykowaną wkładkę spłycającą. Warto wybrać wózki 3w1, które poprzez możliwość zamiany siedziska, dedykowane są dzieciom w różnym wieku. Od noworodków (gondola) do starszych niemowlaków, które już swobodnie siedzą (siedzisko spacerowe).