Zamknij

Pierwszy spacer noworodka. Czy jesienią i zimą lepiej zostać w domu?

pierwszy spacer noworodka

Dni są coraz chłodniejsze, a noce coraz dłuższe. Jesień w pełni, a przed nami jeszcze mroźne, zimowe miesiące. Pogoda nie zachęca do opuszczania przytulnych czterech ścian własnego domu. Tymczasem Twoje maleństwo dopiero co przyszło na świat i czas, żeby zaczęło go poznawać. Nie obawiaj się – chłodne pory roku także mogą sprzyjać spacerom z noworodkiem. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, dzięki którym wspólne przechadzki wkrótce staną się źródłem radości mamy i dziecka.

Dlaczego warto spacerować?

Spacery są dla Twojego maluszka bardzo ważne. Przede wszystkim wspomagają rozwój układu immunologicznego, dzięki czemu dziecko zyskuje odporność na różnego rodzaju infekcje. Ciało małego człowieka uczy się przystosowywać do zmiennych warunków atmosferycznych i temperatury. Promienie słońca dostarczają mu witaminy D, która odpowiada za mocne kości, zdrowe zęby i prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dzieci, które regularnie przebywają na świeżym powietrzu, rzadziej chorują i lepiej śpią. Poza tym maluszki na ogół uwielbiają spacery i doskonale się bawią, obserwując świat z wózka!

Werandowanie, czyli wstęp do spacerowania

Werandowanie pozwoli Twojemu dziecku przygotować się do pierwszego spaceru w chłodne dni. Malucha ubierz tak, jakbyś zabierała go na zewnątrz i połóż w wózku blisko otwartego okna (upewnij się, że w pomieszczeniu nie ma przeciągu!). Werandowanie powinno trwać od 15 do 30 minut – stopniowo możesz wydłużać ten czas. Po kilku dniach werandowania jesteście gotowi, aby wyjść na pierwszy spacer!

Kiedy zabrać dziecko na zewnątrz?

Po pierwsze – nie zwlekaj ze spacerem zbyt długo. Maluch urodzony późną wiosną lub latem może przebywać na zewnątrz niemal od razu. Jeśli Twoje dziecko przyszło na świat jesienią lub zimą, zaczekaj jakieś 10 dni. Później, jeśli pozwoli pogoda, możecie wyruszać na krótkie przechadzki. Zacznij spokojnie – pierwszy spacer powinien trwać około 5 minut. Następnego dnia zostańcie na dworze 5 minut dłużej. Czas spacerów wydłużaj stopniowo, aby Twoje maleństwo przyzwyczajało się do nowego środowiska.

CZYTAJ:  Niebezpieczne powietrze – jak chronić dziecko przed smogiem?

Jak ubrać niemowlę?

Na początek pamiętaj o tym, żeby najpierw przygotować wózek, następnie ubrać siebie, a dopiero później dziecko – dzięki temu maluszek nie zdąży się przegrzać i spocić. Nie przesadzaj też z liczbą ubrań – załóż maleństwu tyle warstw, ile sobie oraz jedną dodatkową (na przykład ciepły sweterek). Czapka i rękawiczki są obowiązkowe, zabierz też dodatkowy kocyk do wózka. Możesz kontrolować temperaturę, dotykając karku noworodka – jeśli jest ciepły, pozbądź się jednej warstwy ubrań. Przed wyjściem koniecznie posmaruj buzię dziecka ochronnym kremem i nigdy nie zakrywaj jego ust szalikiem!

Kiedy lepiej zostać w domu?

Spacerowanie jest ważne, ale nie za wszelką cenę. Zostańcie w domu, jeśli temperatura na dworze spadła poniżej –10 stopni Celsjusza, jeśli wieje silny wiatr, pada deszcz (zwróć uwagę na temperaturę odczuwalną, która spada, gdy powietrze jest wilgotne) lub w powietrzu wisi niebezpieczny dla Waszego zdrowia smog.

Młodzi rodzice często obawiają się jesieni i zimy, a tymczasem regularne spacery w chłodniejsze miesiące niosą ze sobą mnóstwo korzyści i mogą sprawić maleństwu wiele radości. Nie rezygnujcie z nich i przy sprzyjającej pogodzie śmiało wyruszajcie z dzieckiem na przechadzki.