Zamknij

Jak wybrać odpowiedni model wózka, który zadowoli zarówno dziecko jak i rodziców?

Jak wybrac odpowiedni model wozka_Mam Wozek

Wózek dziecięcy, podobnie jak samochód, kupujemy z perspektywą co najmniej kilkuletniego użytkowania. Patrząc na asortyment w sklepach z artykułami dziecięcymi wydawać by się mogło, że dobranie idealnego wózka nie będzie stanowiło problemu. Okazuje się jednak, że wielu rodziców może mieć z tym duży kłopot. Jak wybrać odpowiedni model wózka, który zadowoli zarówno dziecko jak i rodziców?

Zanim zaczniesz szukać

Nim sięgniemy do katalogów z propozycjami poszczególnych producentów wózków, odpowiedzmy sobie na kilka pytań, które sprecyzują potrzeby nasze i dziecka – mówi Magdalena Kamińska, manager  Krajowego  Działu Handlowego firmy Deltim produkującej wózki marki Navington i X-lander. – W trakcie określania potrzeb należy wziąć pod uwagę: warunki mieszkaniowe, czyli np. to, czy mamy dostęp do windy, czy też będziemy wnosić wózek po schodach. Warto zastanowić się, po jakim terenie będziemy się z wózkiem najczęściej poruszać. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy będą to przede wszystkim chodniki w mieście, parki czy może leśne drogi podczas wypraw za miasto – dodaje Magdalena Kamińska.

Pod kątem tych potrzeb powinniśmy zawęzić nasz wybór. Jeżeli więcej czasu będziemy spędzali w domu lub w mieście, wtedy sprawdzą się wózki o mniejszych, obrotowych  i niepompowanych kołach. Gdy planujemy z maluchem od najwcześniejszych lat wspólne wycieczki, powinniśmy pomyśleć o wózku z dobrymi amortyzatorami i dużymi kołami. – Weźmy pod uwagę także porę roku, w której urodzi się dziecko. Gondola na chłodniejsze okresy powinna być obszerniejsza, by zmieściło się w niej dziecko ubrane w kombinezon i śpiworek. Nie zapominajmy także o tym, że wózek dla dziecka powinien spełniać określone normy bezpieczeństwa. Każdy model wózka powinien mieć certyfikat bezpieczeństwa zgodny z normą EN 1888:2003 lub wprowadzoną w tym roku EN 1888:2012 – mówi Jerzy Mszyca, kierownik Działu Kontroli Jakości firmy Deltim. – Kupujmy więc wózki u zaufanych dystrybutorów, a nie np. na bazarach – dodaje.

CZYTAJ:  Bezpieczny, piękny, wygodny – jaki powinien być idealny wózek?

Co musi mieć wózek

Jeśli odpowiedzieliśmy sobie na te podstawowe pytania, możemy przystąpić do szukania konkretnego modelu. Niezależnie od tego, jak często będziemy korzystać z wózka i w jakich warunkach, musimy przy zakupie zwrócić uwagę na kilka bardzo istotnych detali.

Ogromne znaczenia dla bezpieczeństwa ma hamulec oraz system blokady kół. Włączenie i wyłączenie hamulca powinno być maksymalnie proste i niewymagające siły. Jak sprawdzić skuteczność hamulca wózka w sklepie? – Najpierw należy zablokować hamulec, a następnie bardzo energicznie popchnąć wózek naciskając jednocześnie na rączkę, aby koła się nie poślizgnęły. Hamulec w trakcie takiego ruchu nie powinien się rozłączyć ani pęknąć – radzi radzi Jerzy Mszyca. Przy zakupie wózka warto także zwrócić uwagę na to, czy można dostosowywać wysokość rączki do wzrostu opiekunów. Nie bez znaczenia dla wygody i estetyki wózka jest także możliwość zdejmowania całej tapicerki – tak, by można było ją wyprać np. po jesiennej wyprawie do parku. Zadbajmy również o akcesoria do wózka. Przydatne w trakcie codziennych spacerów są kosz i siatka na zakupy, parasolka chroniąca przed słońcem, folia przeciwdeszczowa, moskitiera i śpiworek. Jeśli wybrany przez nas wózek nie posiada ich w zestawie, warto je dokupić.

Jak wybrac odpowiedni model wozka_2_Mam Wozek

Z perspektywy dziecka

Dla noworodków i niemowląt ważna jest przede wszystkim wygodna i przestrzenna gondola wózka, która czasem zastępuje dziecku łóżeczko. W gondoli maluch nie może czuć się jak w pudełku od zapałek, dlatego ważne jest, by miała ona usztywniany spód i miękkie wykończenia. Przykładowo, materacyk wyściełający gondolę musi mieć co najmniej 15 cm grubości i przepuszczać powietrze.

Na pierwszych 6-8 miesięcy życia malucha wybieramy wózek głęboki. W tym okresie dziecko jest wożone głównie w pozycji leżącej. – W piątym miesiącu życia dziecka rodzice zaczynają rozglądać się za spacerówką. Dziecko w tym czasie jest już silniejsze i mocniejsze. Gdy podeprzemy jego plecki, zaczyna pewniej siedzieć. Potrafi utrzymać się w tej pozycji dość długo, także ze względu na coraz mniej zaokrąglone plecki – mówi Katarzyna Świerszcz, położna środowiskowo-rodzinna. – Wybrana przez rodziców spacerówka może służyć dziecku przez następnych kilka lat życia. Rodzice często decydują się na zakupienie dwóch spacerówek – większej i mniejszej, tzw. parasolki. Lekka „parasolka” przydaje się wtedy, kiedy dziecko może już samo chodzić, a wózek potrzebny jest na długie spacery, w trakcie których maluch może poczuć się zmęczony – dodaje.

CZYTAJ:  W wózku przez świat. Sposoby na mniejszy stres i więcej wygody w podróży z małym dzieckiem

Stelaże

Poszczególne elementy wózka przymocowane są do stelaża. – W wózkach dziecięcych wyróżniamy dwa rodzaje stelaży: krzyżakowy i teleskopowy – mówi Jerzy Mszyca z firmy Deltim. – Stelaż krzyżakowy przypomina w budowie znak X i charakteryzuje się miękkim zawieszeniem, które pozwala na kołysanie dziecka. Natomiast konstrukcja stelaża teleskopowego przypomina wyglądem odwróconą literę „Y”. Ten rodzaj stelaża posiada zazwyczaj amortyzatory sprężynowe, co oznacza, że możliwość bujania dziecka jest ograniczona. Stelaże teleskopowe spotykamy w wózkach trójkołowych – dodaje Jerzy Mszyca. Niektóre modele wózków są sprzedawane jako stelaż, do którego można dokupić poszczególne elementy – gondolę, spacerówkę, fotelik. Dzięki temu rodzice mogą rozłożyć koszty pełnego zestawu na kilka miesięcy.

Amortyzacja i łożyska

Dla dziecka w pierwszych miesiącach życia ważną cechą wózka jest amortyzacja. Jazda wózkiem po wybojach dla rodziców nie jest prosta, a dla dziecka ani wygodna, ani bezpieczna. – Warto przemyśleć wybór wózka o elastycznej i miękkiej konstrukcji z wahaczowym systemem zawieszenia. Elementy te zapewniają amortyzację i możliwość bujania, co sprzyja usypianiu dziecka. Pamiętajmy, że sen w początkowym okresie rozwoju zajmuje dziecku większą część dnia – radzi Jerzy Mszyca – Należy zwrócić także uwagę na wytrzymałość kół. Nie wszystkie rozwiązania są równie wytrzymałe. Dobrym rozwiązaniem są koła łożyskowe, które są znacznie trwalsze.