Zamknij

Niebezpieczne powietrze – jak chronić dziecko przed smogiem?

jak chronić dziecko przed smogiem

Za oknem ani śladu wiatru czy deszczu. Może na zewnątrz nie jest najcieplej, ale gdy czasem zza chmur wyjrzy słońce, jest naprawdę bardzo przyjemnie. Dziecko wyciąga rączki w stronę wózka i marudzi, bo chciałoby wyjść na spacer. A mama stoi przed wielkim dylematem – co zrobić, kiedy w powietrzu wisi niebezpieczny smog?

Co jest w powietrzu, którym oddychamy?

Jakość powietrza w Polsce nie jest najlepsza. Jego stan pogarsza się szczególnie w okresie jesienno-zimowym za sprawą domowych instalacji grzewczych. Natężenie ruchu samochodowego w dużych miastach także nie sprzyja poprawie sytuacji. W powietrzu zawieszone są drobnocząsteczkowe, toksyczne pyły PM2,5 oraz PM10. To one osiadają na błonach śluzowych i docierają do płuc, powodując infekcje górnych dróg oddechowych oraz sprzyjając rozwojowi alergii u dzieci i dorosłych.

Każdego dnia sprawdzaj stan powietrza

Jeśli mieszkasz w dużym mieście lub na terenach zagrożonych smogiem, w sezonie grzewczym powinnaś regularnie kontrolować jakość powietrza. Informacje na temat aktualnego poziomu zanieczyszczeń zamieszcza na swojej stronie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – za pomocą interaktywnej mapy możesz sprawdzić, jaki jest stan powietrza w Twojej okolicy. Zabiegani rodzice docenią z pewnością liczne aplikacje na smartfony, które poinformują ich o zagrożeniu i pozwolą na bieżąco monitorować sytuację na zewnątrz.

Unikaj spacerów w smogu

Organizm małego człowieka jest szczególnie wrażliwy na groźne zanieczyszczenia, ponieważ jego mechanizmy ochronne nie są jeszcze w pełni ukształtowane. Jeśli wiesz, że normy zanieczyszczenia powietrza zostały drastycznie przekroczone, zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka – nie zabieraj go na spacer, a wszelkie wyjścia ogranicz do minimum. Zadbaj o siebie także w czasie ciąży – w czasie smogu staraj się nie przebywać na zewnątrz, bo nienarodzone dzieci także są wrażliwe na działanie toksyn i pyłów zawieszonych.

CZYTAJ:  Pierwszy spacer noworodka. Czy jesienią i zimą lepiej zostać w domu?

Chroń swoje dziecko przed zanieczyszczeniami

Jeśli mieszkacie w mieście narażonym na smog, dobrym pomysłem będzie zakup oczyszczacza powietrza, który będzie filtrował zanieczyszczenia przedostające się do Waszego mieszkania. Pamiętaj, że w momentach szczególnego zagrożenia, okna powinny pozostać zamknięte.

Przed wyjściem na zewnątrz warto zaopatrzyć się w maski antysmogowe, które są teraz dostępne w wielu sklepach i aptekach. Także w rozmiarach dla dzieci. Jeśli spacerujesz z dzieckiem, unikaj chodników znajdujących się przy głównych ulicach. Wybieraj miejsca o możliwie małym natężeniu ruchu, najlepiej otwarte przestrzenie. Często podawaj dziecku płyny – to pomoże oczyścić jego górne drogi oddechowe. Zachęcaj malucha, aby oddychał przez nos, gdyż stanowi on naturalny filtr zanieczyszczeń. Natychmiast przerwij spacer, jeśli zauważysz, że maluch kaszle lub ma problemy z oddychaniem – pyły zawieszone mogą już działać na jego organizm.

W okresie grzewczym możliwie często wyjeżdżajcie z miasta całą rodziną. Przebywanie na świeżym powietrzu oczyści Wasze drogi oddechowe i pomoże zbudować odporność, a krótka ucieczka na wieś to wspaniała okazja do wspólnej zabawy i wypoczynku.

  • Beata

    Witam. Od niedawna są dostępne oczyszczacze powietrza do wózków dziecięcych, sama kupiłam na targach Mamaville takie urządzenie od firmy Amerys i jestem zadowolona. Wreszcie mogę wyjść na spacer z dzieckiem gdy jest chłodniej i palą w piecach nie wiadomo czym. Cena jest atrakcyjna i filtry hepa12 są w przyzwoitej cenie, polecam innym mamom, bo warto pomyśleć o tym co wdychają nasze pociechy, szczególnie te najmłodsze.Przy wymianie filtra byłam w szoku bo widać co jest w powietrzu. Szkoda, że producenci wózków nie sprzedają w swoich salonach takich dodatków chroniących zdrowie dziecka, przecież to dużo ważniejsze niż śpiworki, kocyki czy inne dodatki, polecam przemyśleć ten temat i pozdrawiam.