SALON FIRMOWY X-LANDER - CZĘSTOCHOWA

ul. Żyzna 58c
42-202 Częstochowa
tel. 790 565 422
Od poniedziałku do piątku:
8:00 - 16:00
Sobota i niedziela:
nieczynne

Wózki dziecięce – Częstochowa kolebką producentów

Częstochowa na historycznej mapie Polski stanowi bardzo ważny punkt, poza licznymi bitwami, rozsłyneła m.in. z Potopu Szwedzkiego. Obecnie najczęściej pierwsze skojarzenie z Częstochową wiążę się także z Jasną Górą. Miasto to jednak zaznane jest także, jako swoiste zagłębie producentów wózków dziecięcych. Warto w miejscu wspomnieć, że X-lander posiada w tej historii także swój wyraźny wkład – jako wiodący i najbardziej rozpoznawalny obecnie producent wózków, który zaczynał od rodzinnej firmy, sławi dziś miasto w całym kraju, a także na arenie międzynarodowej. Pierwsze wzmianki w zakresie produkcji wózków w Częstochowie sięgają nawet 1896 roku. Natomiast jeśli chodzi o historyczny moment zwrotny, od kiedy Częstochowa zaczęła bardzo intensywnie rozwijać się w kierunku produkcji wózków dziecięcych, to jest to okres tuż po Drugiej Wojnie Światowej. Wówczas to ok. 15 km od centrum Częstochowy, w Poraju, powstała pierwsza w Polsce fabryka wózków dla dzieci. Dała ona początek późniejszej, bardzo intensywnej ekspansji tej branży w mieście.

Częstochowa – niezwykła ewolucja produkcji wózków dla dzieci

Od pierwszych kroków w produkcji wózków stawianych w Częstochowie do dziś, proces ten przeszedł olbrzymią metamorfozę. Począwszy od stosowanych materiałów, designu, czy też funkcjonalności. Produkcja oparta była początkowo głównie na pracy ręcznej – gondole bywały wykonywane często z drewna, czy np. wikliny. Wózki cechowały bardzo duże koła, na których osadzona była gondola. Z czasem do produkcji wprowadzono dermę, a następnie, welur i bawełnę. Obecnie najczęściej używane są wysokiej jakości tkaniny, które dają większy komfort I są bardzo wytrzymałe. Dawne wózki były także znacznie cięższe, obecnie używa się lekkich aluminiowych ram, które są ponadto bardzo wytrzymałe.

X-lander – producent wózków spacerowych w Częstochowie

X-lander produkuje obecnie kilka rodzajów wózków, począwszy od miejskich i terenowych wózków 3w1, wygodnych gondoli poprzez kompaktowe spacerówki, czy dedykowane wózki do biegania. Gondole dedykowane są, jako wózki dla niemowlaków w młodszym wieku i noworodków. Wózki spacerowe przeznaczone są dla starszych dzieci. Ciekawostką jest, że np. wózek spacerowy X-Cite można także dostosować do potrzeb noworodka, poprzez doposażenie w dedykowaną wkładkę spłycająca. Bardzo popularne są także wózki do biegania z dzieckiem, tzw. wózki joggery, oraz uniwersalne wózki 3w1. Częstochowa, choć słynie z wózków, to także warto wspomnieć jeszcze, że produkuje się tutaj również praktyczne akcesoria, które bardzo ułatwiają wspólne podróżowanie i spacery z dzieckiem. W przypadku X-landera można wymienić np. torbę do wózka, śpiworek dla dziecka, czy nosidełko-fotelik do samochodu.

Reasumują, można zauważyć bardzo silny rozwój w zakresie produkcji wózków dziecięcych w Częstochowie na przełomie ostatnich kilkudziesięciu lat. Ponadto duża ilość producentów skupiona w jednym mieście sprawia, że Częstochowa, poza historycznymi wydarzeniami i Jasną Górą znana jest obecnie także z nowoczesnych, o najwyższej jakości, wózków dla dzieci.