Zamknij

Aktywne spacery. Najlepsze ćwiczenia, które możesz robić z wózkiem

ćwiczenia z wózkiem

Bycie rodzicem nie oznacza rezygnacji z aktywnego życia. Wręcz przeciwnie. Wystarczy wyposażyć się w odpowiedni wózek – solidny i dostosowany do bardziej intensywnych spacerów czy treningów biegowych. Reszta to już tylko kwestia naszej motywacji i wyobraźni. Dla wszystkich aktywnych rodziców przygotowaliśmy zestawienie najlepszych ćwiczeń, jakie możemy wykonywać na spacerze z dzieckiem.

Podbiegi

Świetnym ćwiczeniem, które pomoże wyrzeźbić jędrne pośladki i spalić kalorie są podbiegi lub po prostu spacerowanie pod górę. Podbiegi podczas treningów biegowych warto robić raz w tygodniu, natomiast spacery pod górę – właściwie bez ograniczeń. Korzyści dla rodziców dbających o formę będą ogromne. Dodatkowe obciążenie w postaci wózka tylko pomoże w drodze do wymarzonej sylwetki i formy.

Przysiady

Na spacerze z wózkiem, np. w parku czy w lesie, można bez problemu wykonać kilka serii przysiadów w różnych wersjach. Przysiady z zejściem bardzo nisko, przysiady, kiedy w zgięciach kolan zachowujemy kąt prosty, przysiady, które pogłębiamy przez kilkanaście powtórzeń, a także przysiady na jednej nodze. Na spacer można też zabierać taśmę do ćwiczeń czy obciążniki na kostki, dzięki czemu zwiększymy opór i obciążenie podczas ćwiczeń.

CZYTAJ:  5 sposobów na aktywne ferie zimowe na miejscu

Interwały

Na spacerze z dzieckiem bez problemu zrobimy lżejsze interwały. Szybszy bieg zamiennie z marszem, podczas którego należy starać się uspokoić swój oddech. Ważne tylko, aby ze względu na bezpieczeństwo dziecka i nasze biegi interwałowe robić na równej nawierzchni, najlepiej na bieżni czy na parkowych alejkach. Warto też pamiętać, że jeśli chce się schudnąć powinno się urozmaicać swoje treningi. Teorii wśród trenerów jest wiele. Obecnie chyba najbardziej powszechna głosi, że chudnie się zdrowo i efektywnie dzięki dłuższym treningom aerobowym (czyli raczej godzinny bieg niż 20-minutowe interwały), ale bardzo intensywny trening interwałowy na pewno nam nie zaszkodzi. Jego cechą jest to, że podkręca nasz metabolizm jeszcze na długie godziny po zakończeniu treningu.

Ćwiczenia na nogi i pośladki

Stojąc i delikatnie opierając dłonie na ramie wózka można zrobić sobie szybki trening nóg i pośladków. Unoszenie wyprostowanej nogi do boku i do tyłu oraz pogłębianie obu tych ćwiczeń przez kilkanaście powtórzeń. Tu również istnieje opcja utrudnienia treningu poprzez założenie na obie łydki taśmy treningowej lub na kostki – obciążników ważących 0,5 czy 1 kg.

CZYTAJ:  Jogging z wózkiem. Jak zacząć i o czym pamiętać?

Aerobik

Podczas spaceru warto też spróbować treningu kardio – podskoków, pajacyków, skipów, marszu z unoszeniem kolan do linii bioder. Taką serię ćwiczeń można robić na przykład co kilkaset metrów spaceru, co na koniec da nam kilka serii, czyli naprawdę porządny trening – równorzędny z wybraniem się do klubu fitness na aerobik.

Stretching

Po każdym treningu, nawet takim połączonym ze spacerem z dzieckiem, naszym mięśniom należy się kilka minut rozciągania. Dzięki temu szybciej się zregenerują, a jeśli jesteśmy w formie – tym sposobem zminimalizujemy ryzyko wystąpienia zakwasów. Na stojąco bez problemu zrobimy porządną sesję stretchingu. Pamiętajcie zwłaszcza o mięśniach nóg, którym na treningach podczas spaceru siłą rzeczy poświęca się najwięcej uwagi. Po przyjściu do domu możecie też zrobić sobie automasaż za pomocą specjalnego wałka tzw. rollera, który wzmacnia mięśnie, ułatwiając jednocześnie ich regenerację czy powiększając nasz zakres ruchu.

Kilka trików dla jeszcze lepszych efektów

Kiedy złapiecie bakcyla i serie ćwiczeń staną się Waszym nawykiem podczas spacerów z dzieckiem, dla jeszcze lepszego samopoczucia nie zapomnijcie o kilku trikach. Koniecznie zjedźcie przed treningiem przekąskę, która da Wam energię na kilkadziesiąt minut ćwiczeń. Po treningu, najlepiej do pół godziny po jego zakończeniu, przygotujcie sobie posiłek z białkiem i węglowodanami, czyli przykładowo koktajl owocowy na bazie jogurtu. Jeśli dodacie do niego odrobinę tłuszczu (np. oleju kokosowego) zapewnicie sobie lepsze wchłanianie witamin z owoców.

No i najważniejsze – nawodnienie! Dzięki X-Mug, specjalnemu uchwytowi, który można zamontować na wózkach marki X-lander, bidon z wodą lub domowym napojem izotonicznym będziecie mieli zawsze pod ręką. A wtedy – żaden wysiłek Wam niestraszny.