Zamknij

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

bezpieczny wózek dziecięcy_Mam Wozek

Dobry wózek to taki, który z jednej strony jest funkcjonalny, a z drugiej zapewnia komfort i bezpieczeństwo dziecka. O czym warto więc pamiętać wybierając bezpieczny wózek dziecięcy?

Normy i atesty

Wybierając wózek, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy spełnia on standardy bezpieczeństwa zgodne z europejską normą bezpieczeństwa EN 1888:2012, która określa jednolite wymagania techniczne dotyczące bezpieczeństwa oraz procedurę badań wózków w całej Europie. O spełnieniu tych wymagań świadczy numer normy EN 1888:2012 umieszczony na wózku. Każdy certyfikowany wyrób otrzymuje znak potwierdzający jego przebadane właściwości i nadzór jednostki certyfikującej nad jego produkcją.

W przypadku marki X-lander producent wdrożył specjalne procedury z eksperckim nadzorem procesu projektowo-produkcyjnego. Potwierdzeniem tego jest certyfikat TÜV, przyznawany przez międzynarodowy koncern TÜV Rheinland, który od ponad 150 lat prowadzi badania i certyfikację wyrobów w zakresie bezpieczeństwa, funkcjonalności, użyteczności i wytrzymałości.

Bezpieczna konstrukcja

Dobry wózek powinien mieć solidną konstrukcję stalową lub wykonaną z szerokich masywnie wyglądających profili stopów aluminiowych. Wersja spacerowa wózka powinna być wyposażona w pasy bezpieczeństwa, najlepiej wygodne, 5-cio punktowe. Wybierając taki wózek nie będziemy musieli obawiać się o bezpieczeństwo dziecka nawet podczas pokonywania trudnych nawierzchni.

Dobra widoczność gwarancją bezpiecznego spaceru

Wybierając wózek warto pamiętać, że w sezonie jesienno-zimowym zmrok zapada szybko. Trudno rezygnować wówczas z wychodzenia z dzieckiem, należy jednak pamiętać, żeby po zapadnięciu zmroku wyposażyć zarówno siebie, jak i dziecko w elementy odblaskowe.
Niektóre modele wózków, np. X-Move marki X-lander mają wbudowane w podnóżek światełko ledowe, które zapewnia dobrą widoczność wózka po zmroku.

– Używając wózka do spacerów z dzieckiem po zmroku, powinniśmy sprawdzić jego wyposażenie w elementy odblaskowe – radzi Tomasz Butkowski, ekspert marki X-lander. – Ciekawym rozwiązaniem problemu słabej widoczności są wózki, w których została zastosowana technologia LED. Pulsujące lub jednostajne światło zamontowane w podnóżku wózka oraz elementy odblaskowe zapewniają widoczność w ciemnościach oraz gwarantują bezpieczeństwo rodzica i dziecka podczas spaceru – dodaje Butkowski.

CZYTAJ:  3 zasady wyboru wózka

Elementy odblaskowe sprawiają, że kierowcy mogą dostrzec osoby idące drogą czy stojące przy przejściu dla pieszych nawet z trzykrotnie większej odległości. Dobrze oznaczony wózek z odblaskami jest widoczny już z odległości ok. 120 metrów, natomiast bez nich – z zaledwie 30-40 metrów.