Zamknij

5 zabaw, które uruchomią wyobraźnię Twojego dziecka

zabawa

Równie ważne, co spędzanie czasu na świeżym powietrzu, są dla dziecka kreatywne, mądre i dostosowane do wieku zabawy. Takie, które pomagają mu nie tylko uczyć się świata i wyrażania emocji, ale i uruchamiają wyobraźnię.

 

  1. Zabawy na macie edukacyjnej

Dla niemowląt doskonałym rozwiązaniem są tzw. maty edukacyjne. Przygotowane w taki sposób, aby niemowlę nie mogło się nudzić. Maty pełnią nie tylko funkcję miękkiego legowiska, które można rozłożyć na podłodze czy dywanie i nie martwić się, że maluch sturla się z łóżka. To także świetne narzędzie do nauki świata. Są kolorowe, składają się z materiałów o różnych fakturach, a także z wielu dodatkowych gadżetów przymocowanych do nich, np. lusterek czy maskotek, z których część piszczy czy grzechocze. To dla dziecka fascynująca kraina różnych bodźców.

  1. Opowiadanie i odgrywanie historii

Ze starszymi dziećmi można bawić się w opowiadanie lub nawet odgrywanie wymyślanych przez nie historii. Nic tak nie porusza wyobraźni, jak nieograniczone możliwości, które daje taka opowieść. Wy jako rodzice również powinniście wcielić się w jakąś rolę, aby dziecko mogło reagować na czyny Waszych „postaci”. Możecie też odgrywać losy ulubionych bohaterów dziecięcych bajek, ale np. zmieniając zakończenie lub nawet mieszając bajki. Cóż za frajdą będzie spotkanie się ulubionych bohaterów Twojego dziecka z dwóch różnych opowieści w jednym miejscu – Waszym domu!

  1. Budowanie czegoś z niczego

Świetnym sposobem na rozwijanie wyobraźni jest konstruowanie rozmaitych budowli, ludzików czy zabawek z… niczego. To znaczy z tego, co macie pod ręką, a co niekoniecznie wydaje się oczywistym wyborem. Zróbcie z maluchem rundkę po całym domu i wspólnie zastanówcie się, z jakich przedmiotów, produktów spożywczych czy papierniczych moglibyście wyczarować coś ciekawego. Korale i bransoletki z makaronu, budowle z plastikowych słomek czy ozdobna skrzyneczka na drobiazgi z pudełka po butach – to tylko kilka pomysłów. Wysilcie swoją wypbraźnię i działajcie!

  1. Wspólny taniec
CZYTAJ:  Co musisz wiedzieć, zanim kupisz wózek dla swojego dziecka?

Taniec z dzieckiem może być nie tylko świetną formą ruchu, ale i sposobem wyrażania emocji, zwłaszcza tych pozytywnych. Pozwól dziecku wybierać piosenki, które mu się podobają i po prostu pobawcie się tańcem. Naturalnym, spontanicznym i radosnym.

  1. Zgaduj zgadula

Zgadywanki! Kto ich nie lubi? Ich kombinacji jest nieskończona liczba. Jedną z nich jest zabawa, która polega na tym, że na zmianę wybieracie sobie jeden przedmiot w pomieszczeniu, ale nie zdradzacie jaki. Opowiadacie, jak wygląda, a zadaniem dziecka lub Ciebie – na zmianę – jest odgadnięcie, o jaki przedmiot chodzi. Ciekawym wariantem tej zabawy jest nie opowiadanie, a odpowiadanie na pytania zadawane przez osobę zgadującą (czy ten przedmiot jest biały? czy służy do gotowania? itd.). Wówczas osoba odpowiadająca możesz udzielić tylko przeczącej bądź twierdzącej odpowiedzi.

 

Wykorzystaj wspólny czas z dzieckiem do wspaniałej zabawy, która nie tylko powoduje radość, ale także pozwala rozwijać wyobraźnię i uczyć się kolejnych rzeczy.